Vitalik Buterin, ‘Yapılmayan Yollar’ı Anlattı

0

Ethereum, piyasa değeri açısından dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi. Ethereum’un arkasında ise yaptığı çok şeyle gündem olan Vitalik Buterin yer alıyor. Buterin kısa süre önce bir makale yayımladı. Bu makalede, Ether’in nasıl başka bir geliştirme vektörü seçebileceğini ve bugün bildiğimiz halinden farklı bir yere evrileceğini ‘Yapılmayan yolları’ isimli makalesinde anlattı.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Yeni Makale

Ethereum ağı şu sıralar tamamen farklı bir proje haline gelmenin eşiğinde. Merge güncellemesinin ardından ağ tamamen doğrulayıcılara güvenecek. Tabii yeni bir fikir birliği algoritması oluşturmak için gelişticilerin uzun zamandır araştırma yaptığını da unutmamak gerekiyor.

Aslında geliştiriciler, 2013’ten beri var olan ve mevcut protokolün değiştirilmesi için gerçek bir aday olan Nakamoto PoW veya NXT hisse kanıtı gibi alternatifleri kullanabilirlerdi. Ancak, buradaki hedefin NXT’nin yapabileceğinden daha fazlasını başarmak olduğu söyleniyor. Bu yüzden de geliştiriciler daha geniş bir hedefler dizisine odaklandı.

Makalede yer alan bilgiye göre EVM’nin bu versiyonu 2014’te bile piyasaya sürülmeye hazırdı. Ancak geliştiriciler, blok zinciri için önemli olan birçok yeni özellik keşfetti.

Buterin de bu makalede geliştiricilerin EVM’de kaçındığı özellikleri ve işlevleri anlattı. Örnek vermek gerekirse, bir bloğu işleme süresini etkileyeceğinden POST işlem kodu, ALARM ve diğerlerini eklememeye karar verdiler.

U.Today‘e göre vakıf,  LLVM, WASM ve diğerleri gibi mevcut sanal makineleri kopyalayan EVM için tamamen farklı bir yol seçebilirdi. İkinci yol, EVM’yi kendi yapıları ve özellikleri ile üst düzey bir dil yapmaktı. İlk yol, geliştirme sürecini daha da karmaşıklaştıracağı için düşünülmedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.